Pomiary hałasu i drogi

Nie da się ukryć tego, że pomiary hałasu są wyjątkowo istotnymi, a efekt ich wykonywania widać choćby po tych ekranach dźwiękochłonnych, które powstają przy najważniejszych drogach krajowych, a konkretniej tam gdzie taka istotna droga znajduje się dość blisko nowo powstającego osiedla. W tego typu okolicy ekranów dźwiękochłonnych musi być wiele, bo ludzie kupujący tam domy lub budujący się liczą rzecz jasna na ciszę, czyli na ten brak hałasu wywoływanego przez silniki aut i przez ich klaksony. Te konkretne dźwięki w przypadku pewnych osiedli nie mogą być uciążliwymi.

Obwodnice.

Pomiary hałasu to też i ważna wskazówka dla ludzi projektujących te najważniejsze drogi i obwodnice. Mowa tu dokładnie o tym, że mniej więcej wiadomo jak daleko dociera hałas i ten parametr się uwzględnia podczas projektowania obwodnicy, ale te ekrany dźwiękochłonne i tak się z czasem dodaje, bo miasta się rozbudowują i z czasem domy ludzi są dość blisko tych hałasów, a one rzecz jasna wpływają na wartość poszczególnych domów.

Ekranowanie.

Nie trzeba dwa razy tłumaczyć tego, że pomiary hałasu raz na jakiś czas wykonuje się też przy drodze, przy której to już znajdują się te ekrany dźwiękochłonne lub te odbijające hałas. w ten konkretny sposób testuje się te rozwiązania i co równie istotne właśnie w trakcie trwania tych pomiarów powstają też zalecenia dotyczące ich rozbudowy.

Udostępnij: