Jak uzyskać patent europejski i dlaczego?

W dzisiejszych czasach na powodzenie i sprawne działanie przedsiębiorstwa duży wpływ mają nowe technologie i innowacje. Jednak zdarzyć się może, że nieuczciwa konkurencja będzie chciała skorzystać z nowo wypracowanych wynalazków, kopiując nasze rozwiązania. Dlatego rejestracja patentu znacznie przyczyni się do ochrony prawnej efektów ciężkiej pracy przed nieuprawnionym korzystaniem z nich.

Proces uzyskania patentu

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto wybrać patent europejski? Oczywiście odpowiedź nasuwa się sama, a jest to ochrona przed kradzieżą własności, a także nieuprawnionym wykorzystywaniem tych pomysłów. Należy zaznaczyć, że wszelkie nowe wynalazki mogą umożliwić znaczne wyprzedzenie konkurencji na rynku, dlatego tak ważne jest chronienie ich. Również zdecydowanie lepiej wybrać wariant patentu europejskiego niż krajowego, gdyż chroni on w większej ilości państw, oszczędzając przy tym niepotrzebnych formalności. Zabezpieczenie prawne obejmuje kraje, które przystąpiły do Europejskiej Organizacji Patentowej, więc jest to duże ułatwienie. Dodatkowo przestrzeganie własności intelektualnej przez inne firmy tworzy warunki, gdzie możliwa jest sprzedaż licencji, dzięki którym inne firmy mogą korzystać z nowych rozwiązań za opłatą. Pokazuje to więc, że przestrzeganie tych praw tworzy atmosferę dogodną do rozwoju gospodarczego nie tylko pojedynczych firm, ale i państw jako całości.

Procedura uzyskania ochrony na poziomie europejskim nie jest zbyt skomplikowana. Zrobić to można zarówno w Europejskim Urzędzie Patentowym, jak i urzędzie krajowym. Należy wtedy złożyć podanie o udzielenie patentu, załączając do tego wszelkie potrzebne dokumenty dotyczące wynalazku oraz jego twórcy. Szczegółową listę wymaganych załączników najlepiej sprawdzić na stronie internetowej urzędu, lecz warto jeszcze wspomnieć o konieczności przetłumaczenia takiego zgłoszenia. Co prawda początkowo złożyć można dokumenty w języku ojczystym, ale trzeba będzie dostarczyć także przetłumaczoną wersję na niemiecki, francuski lub angielski. Dodatkowo złożenie podania o patent europejski będzie wiązało się z pewnymi opłatami, które w porównaniu do zalet, jakie ochrona ta zapewnia, są dość niewielkie. Wielkość koniecznej zapłaty zależna jest od ilości zastrzeżeń patentowych, więc kwota nie będzie dla każdego taka sama. Osoby, które chciałyby pomniejszyć te koszta, mają taką możliwość jeśli patent dotyczy badania. W tym wypadku obowiązywać będzie 30% upust. Procedura uzyskania patentu jest więc dość prosta, co tylko zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania.

Udostępnij: