Co to jest i gdzie stosuje się druk fleksograficzny?
Każdy, kto kiedykolwiek usłyszał frazę „druk fleksograficzny”, zapewne zastanawiał się, co to tak właściwie jest. Bez zagłębiania się w temat druku ciężko jest znać odpowiedź na to pytanie, dlatego wyjaśniamy.
Druk fleksograficzny – co to jest i gdzie się go wykorzystuje?
Druk fleksograficzny to nic innego, jak druk wypukły. Dawniej wykorzystywany na opakowaniach produktów niskogatunkowych, dziś zyskał na jakości i wykorzystywany jest w dużo bardziej wymagających projektach, przynosząc niesamowite rezultaty. Wykorzystuje on cylinder nanoszący, który pobiera farbę, aniloxowy, na którym znajdują się małe wypustki, w które przenika farba, formowy, pokryty elastyczną formą drukową oraz dociskowy, który wytwarza odpowiedni nacisk, przenosząc farbę na podłoże drukowe.
Technika ta, stale zresztą ulepszana, ma wiele zastosowań. Druk fleksograficzny można wykorzystać na wielu rodzajach podłoży – elementy syntetyczne, folie, tradycyjny papier czy wszelkiego rodzaju materiały o chropowatej powierzchni będą idealne do tego rodzaju druku. Daje on efektowne rezultaty na etykietach, w tym samoprzylepnych, torbach plastikowych oraz opakowaniach z tektury czy kartonu. Produkty wykonane tą metodą z pewnością będą fantastycznie się prezentować i przykują uwagę konsumenta, który chętnie sięgnie po produkt z interesującym nadrukiem.