Badanie gruntu pod budowę

Badanie gruntu pod budowę najlepiej zlecić fachowcom już na początkowym etapie inwestycji, czyli zanim przysłowiowa łopata zostanie wbita w ziemię. Dlaczego to istotny element budowy? Wykonane badanie odpowiada na wiele kluczowych pytań o jakość, nośność gruntu, a także występowanie wód podziemnych. To niezwykle istotne elementy, mające wpływ często na możliwość posadowienia budynku w konkretnym miejscu.

Warto pamiętać, że badanie gruntu pod budowę domu nie zawsze jest wymagane, dlatego też decyzja o jego wykonaniu należy najczęściej do inwestora. Minimalizując koszty początkowe budowy, rezygnujemy więc z tego badania, narażając się na poważne wydatki w przyszłości. Grunt nie zawsze nadaje się do wzniesienia na nim budynku, bez zastosowania kosztownych rozwiązań konstrukcyjnych. Wykonując badanie gruntu pod budowę, macie pewność, że na działce może być wzniesiony zaprojektowany budynek.

Badanie gruntu pod budowę domu minimalizuje także występowanie w przyszłości takich usterek jak: pękające ściany, zapadające się fundamenty, czy zamakanie ścian zewnętrznych, w wyniku ich nasiąkania wodami gruntowymi. Badanie gruntu pod budowę realizowane jest przez wyspecjalizowane podmioty, które wykonują w pierwszej kolejności analizę dokumentacji geologicznej, a następnie przeprowadzają badania terenowe – wiercenie, sondowanie.

Dzięki opracowanej analizie gruntowej możecie podjąć decyzję o wybudowaniu domu w konkretnym miejscu lub – jeśli zlecicie badanie gruntu pod budowę jeszcze przed zakupem działki – wybrać najlepszą lokalizację dla przyszłego domu.

Udostępnij: