Zalety spawania MIG/MAG
Spawanie MIG/MAG to nic innego jak metoda spawania topliwą elektrodą z użyciem gazów obojętnych (MIG) bądź aktywnych (MAG) jako osłony. Najczęściej stosowanymi gazami osłonowymi jest argon i hel. Jeśli chodzi o gazy aktywne to stosuje się przeważnie sam dwutlenek węgla bądź jego mieszaninę z argonem.
W spawaniu MIG/MAG elektryczny łuk jarzy się pomiędzy elektrodą a spawanym materiałem. Strumień ciekłego obojętnego bądź aktywnego gazu ma za zadanie ochronę łuk oraz jeziorko metalu ciekłego. Metoda MIG/MAG znajduje zastosowanie przy spawaniu większości materiałów. Czasami potrzebne jest dobranie odpowiednich drutów elektrodowych oraz gazu osłonowego.
Zalety spawania MIG/MAG
Spawanie tą metodą gwarantuje wysoką jakość spoin. W dodatku jest niezwykle wydajne. Spawanie MIG/MAG umożliwia także zrobotyzowanie tej metody. Pozwala także na spawanie elementów o dość szerokim zakresie grubości. Metoda ta umożliwia także spawanie we wszystkich dostępnych pozycjach.
Wady spawania MIG/MAG
Podczas spawanie z użyciem dwutlenku węgla jako słony występuje dość duży rozprysk metalu. Przy spawaniu MIG/MAG konieczne jest stosowanie osłony przed wiatrem (tyczy się to spawania na otwartej przestrzeni). Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie brzegów spawanych elementów. Przy spawaniu MIG/MAG pojawia się niestety także skłonność do dość częstego powstawania przyklejeń na spawanych złączach.
Zastosowanie spawania MIG/MAG
Metoda ta z powodzeniem stosowana jest na liniach technologicznych oraz przy pracach montażowych.