Półautomatyczne spawanie aluminium: cechy i technologia dla początkujących
Aluminium jest bez przesady jednym z najczęściej używanych przez człowieka metali. Jednak ze względu na swoje szczególne właściwości chemiczne jest ona znacznie trudniejsza do spawania niż stal, zwłaszcza jeśli nie jest się doświadczonym spawaczem. Istnieje jednak bardzo prosty sposób – półautomatyczne spawanie MIG, które z łatwością pokonuje opór najcieńszego tlenku metalu i w efekcie daje doskonałe połączenie. Więcej o tej metodzie dowiesz się z naszego artykułu.
Co to jest półautomatyczne spawanie aluminium MIG?
Spawanie aluminium i jego stopów za pomocą półautomatu (spawanie MIG/MAG) odbywa się przy użyciu drutu spawalniczego (niektórzy spawacze używają nazwy – elektroda otulona) do aluminium i jego stopów w środowisku gazowym lub drutu samoosłonowego. W tym procesie do ochrony aluminium przed utlenianiem stosuje się gaz obojętny, najczęściej argon. Podajnik drutu jest automatyczny, a spawacz ręcznie przesuwa palnik.
Jedynym istotnym powodem, dla którego spawanie MIG jest nadal stosowane, jest oczywista taniość tej metody. Dlatego spawanie aluminium półautomatem bez argonu jest powszechne wśród rzemieślników, którzy oszczędzają na jakości spoiny. W przeciwieństwie do stali, aluminium ma znacznie wyższą przewodność cieplną, dlatego podczas pracy z nim zwiększa się prędkość podawania drutu, a powierzchnia masywnych produktów spawanych musi być dodatkowo podgrzewana.