Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która w szczególności występuje w krajach wysoko rozwiniętych. Warto również zaznaczyć, że jest to bardzo podstępna choroba, bo przez dłuższy czas nie musi dawać żadnych objawów, co sprawia, że rozwija się “po cichu”, stając się tym samym chorobą nieuleczalną.  Z tego względu warto regularnie się badać.

Objawy nadciśnienia tętniczego 

Większość osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym nie ma objawów tej choroby poza niepowikłanym samoistnym nadciśnieniem. Niemniej jednak u części osób, które cierpią na tą przypadłość może występować: pulsacyjny ból głowy, szum uszny, zaburzenie widzenia, ból w klatce piersiowej, męczliwość i zaburzenia snu. Niemniej jednak pacjent o nadciśnieniu tętniczym zazwyczaj dowiaduje się w czasie badań kontrolnych u lekarza pierwszego kontaktu.  

Nadciśnienie wtórne 

Jednym z rodzajów nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie wtórne. O jego występowaniu w szczególności wskazuje: paplacyjne powiększenie nerek, nieprawidłowe wyniki badania dna oka, przerost lewej komory serca, różnica w pomiarze ciśnienia na lewym i prawym ramieniu, szmery sercowe. Jeśli ktoś cierpi na te dolegliwości koniecznie powinien udać się do lekarza rodzinnego celem dalszej diagnostyki. Dzięki temu uniknie większych i poważniejszych problemów zdrowotnych.

Udostępnij: