Jakie są szkodniki drewna sosnowego?
Sosny to piękne drzewa, które nadają niepowtarzalny wygląd każdemu ogrodowi, a jest ich tak wiele do wyboru. Sosny są zwykle bezproblemowe, ale – jak wszystkie rośliny – mogą być od czasu do czasu atakowane przez szkodniki drewna sosnowego. Często ataki te są nieestetyczne, ale nie są śmiertelne, chyba że drzewo jest bardzo małe, ale mogą je osłabić, przez co staje się bardziej podatne na ataki chorób lub problemy środowiskowe. Niektóre z nich są bardziej poważne i w niektórych częściach kraju stały się poważnym problemem. Wiedza o tym, czym jest szkodnik i jak poważny (lub nie) może być, jest przydatna każdemu ogrodnikowi, dlatego przyjrzyjmy się niektórym problemom z owadami, które można zaobserwować na sosnach. Jakie są szkodniki drewna sosnowego?
Szkodniki drewna sosnowego
Dziury w korze mogą wskazywać na poważne problemy, ale najpierw należy sprawdzić, czy dziury są przypadkowe, czy też znajdują się w rzędach na całym pniu. Jeśli są to starannie wykonane otwory w rzędach, oznacza to, że są to ssaki – krewniacy dzięcioła, którzy żywią się sokami. Choć są one nieco nieestetyczne, rzadko powodują problemy, chyba że ich ataki są bardzo silne. Jeśli natomiast otwory są rozrzucone w sposób przypadkowy, drzewo jest prawdopodobnie atakowane przez korniki. Są to przeważnie małe, brązowe chrząszcze, które zagrzebują się pod korą i składają jaja. Karczowniki drążą nory w drewnie bielastym, odżywiając się i uszkadzając krążenie drzewa. Niektóre z nich, np. chrząszcz sosnowy, są większe, a osobniki dorosłe mają bardzo długie czułki. Jeśli na pniu w miejscu, z którego wychodzą gałęzie, widać dużo gumy i żywicy, to jest to mieszanina soków, trocin i frakcji (odchodów owadów) pochodząca od zagrzebujących się w ziemi gąsienic.
Ludzie często pytają o białe plamki na igłach i pniach sosen lub skupiska białych „bąbelków” na pniach i wokół pędów. Te białe plamki to owady z rodziny łuskowatych – niektóre są brązowe i znacznie trudniej je zauważyć – które wysysają soki i osłabiają drzewa, a także powodują ich zniekształcony wzrost. Mączliki to owady spokrewnione z łuskowcami, które również żywią się sokami. Owady te spędzają większość życia w postaci nieruchomych, beznogich plamek chronionych twardą, ochronną powłoką lub masą białego proszku. Z czasem ich liczba na drzewie rośnie, aż może ono wytwarzać tylko małe, żółtawe igły i bardzo słabo rosnąć. Z czasem może ono obumrzeć, ale zdarza się to rzadko.